Warsztaty jogi yin i yang.

W poszukiwaniu równowagi
Kraków

28.03.2020 godz 10.00-12.00 

Yin i Yang są pojęciami filozofii taoistycznej, które określają dwie względne i współzależne jakości występujące we wszechświecie. Yin jest opisywana, jako energia księżycowa, kobieca, chłodząca i pasywna. Yang określa się jako energię słoneczną, ogrzewającą, męską i aktywną.

Utrzymanie równowagi między tymi dwoma rodzajami energii jest według filozofii chińskiej podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzisiejszy świat jest zdecydowanie zdominowany przez energię yang. Kojąca, ożywcza energia yin jest jej koniecznym uzupełnieniem.


 
W trakcie warsztatów yin-yang, połączymy w jedną spójną całość dwa kontrastujące podejścia do jogi: dynamiczne i statyczne. Obudzimy element yang poprzez praktykę jogi funkcjonalnej: wolnych i świadomych, lecz płynnych i rytmicznych ruchów wykonywanych głównie na stojąco. Będziemy także wykonywać pasywne, podparte pozycję jogi yin, utrzymywane przez kilka minut na siedząco lub leżąco. Joga yang wymaga rytmu i powtórzeń, yin zaś- bezruchu.

Joga yang oddziałuje głównie na nasze mięśnie, które lubią powtórzenia i ciepło. Natomiast joga yin działa na powięź, która reaguje najlpiej na statyczne, długotrwałe rozciąganie. Połączenie pierwiastka yin i yang sprawi, że nasza praktyka jogi będzie pełniejsza, wszechstronna i kompleksowa. Naprzemienne wykonywanie pozycji Yin i Yang spowoduje, że będziemy nie tylko rozluźnieni, ale i pełni energii. Odnajdziemy tak potrzebną   nam w życiu równowagę.
Balet dla dorosłych w Krakowie balet online

O prowadzącej:

Weronika Chaberko

Wkroczyłam na ścieżkę jogi 15 lat temu i od tego momentu nie obejrzałam się w wstecz. Zostałam nauczycielką jogi zaledwie po 3 latach od mojej pierwszej lekcji, w wieku 23 lat. Początkowo szkoliłam się w tradycji jogi Sivanandy, ze względu na jej holistyczne podejście i głębię duchową. Stopniowo zaczęłam doznawać rozczarowania niepotrzebnie sztywnymi ramami sekwencji tego stylu jogi. Po przeprowadzce do Londynu, zaczęłam eksperymentować i czerpać inspirację z innych stylów jogi, szczególnie Scaravelli. Studiowałam jogę Yin u Normana Blaira, znajdując w niej doskonale uzupełnienie klasycznej hatha yogi. Równocześnie, zgłębiałam tajniki masażu tajskiego z Ralfem Marzenem i Kirą Balaskas w Londynie oraz Jackiem Chaiya i Ajarn Sinchai w Tajlandii. To pozwoliło mi zdobyć głębsze zrozumienie ludzkiego ciała oraz w bezpieczny sposób prowadzić moich uczniów w kierunku odnalezienia ich własnych wersji asan (póz jogicznych). Wieloletna praktyka medytacji metodą Vipassany naprowadziła mnie z kolei ku bardziej świadomej i empatycznej praktyce jogi.