KLASYCZNA JOGA Z ANIĄ - SIVANANDA

Joga Sivananda to klasyczna forma jogi przeznaczona dla każdego! Nie ma znaczenia poziom zaawansowania, wiek, płeć czy posiadane umiejętności. Podczas zajęć skupiamy się na prawidłowym wykonywaniu asan, oddychaniu, a tak na drogocennym relaksie. Uczymy się być tu i teraz, świadomie tkwić w pozycjach jogi i czerpać z tego jak największą wartość!

To bardzo klasyczna, statyczna forma jogi, która oparta jest na tradycji, a przede wszystkim na wspaniałej pracy zarówno z ciałem jak i umysłem. Podczas zajęć niezwykle istotną rolę odgrywa prawidłowy oddech, relaks, a także świadomość bycia tu i teraz.
Co jest tak naprawdę najważniejsze? A mianowicie to iż zajęcia te są dla każdego! Nie ma tutaj znaczenia wiek, płeć, stopień, zaawansowania, rozciągnięcia… to kim jesteśmy… każdy może przyjść i wyciągnąć z zajęć to co uznaje za najważniejsze. Poziom zajęć jest dostosowany do poziomu grupy. A co potrzebujemy do zajęć? Wystarczy nam tylko mata, a także koc oraz wygodny strój do ćwiczeń, taki który nie krępuje ruchów – o dawkę pozytywnej energii zadbamy już na zajęciach
Zajęcia rozpoczynają się relaksu początkowego, następnie przechodzimy do ćwiczeń oddechowym – pranajam, aby kolejno rozgrzać nasze ciało, pobudzić się Powitaniami Słońca. Kolejno wykonujemy asany wraz z różnymi wariancjami, aby zatoczyć piękny krąg zajęć i ponownie oddać się błogiemu relaksowi końcowemu. .Metoda ta kładzie nacisk na wyciszenie umysłu i swoich emocji, poprzez niezwykła pracę z ciałem opartą na szacunku do niego i respektującą wszelkie ograniczenia. Zajmuje się nie tylko ciałem, ale także umysłem i duszą.

A teraz możemy zadać sobie pytanie, jak to się stało, że Sivananda?
Ta forma jogi została stworzona przez Swamiego Sivanande, który sprawił, że stała się ona dostępna w Indiach dla każdego, niezależnie od kasty, płci, czy języka.
Widząc jak niesamowite rzeczy czyni joga z człowiekiem, postanowił przekazać tą wspaniałą, życiodajną wiedzę dalej – wysłał swojego ucznia Swamiego Vishnudevananda na Zachód.
To właśnie dzięki niemu możemy w dzisiejszych czasach czerpać dobrodziejstwa z całej tej niesamowitej nauki i postarać się przenieść pewne wartości to naszego codziennego życia – aby żyć świadomiej, w zdrowiu, z poczuciem satysfakcji, zadowolenia z siebie, a także z jakże cennym uśmiechem na twarzy.

Do zobaczenia na macie!


W trakcie praktyki łączymy 3 z najważniejszych 5 punktów jogi:
1. Prawidłowy relaks (Savasana) – pozwoli uwolnić napięcie mieści i przynosi odpoczynek dla całego ciała i umysłu

2. Prawidłowe ćwiczenia (Asany) – działają na wszystkie części ciała, rozciągają oraz tonizują mięśnie, uelastyczniają stawy i poprawiają krążenie.

3. Prawidłowe oddychanie (Pranajamy) – głębokie i rytmiczne oddychanie pozwalające wykorzystać całość płuc, zwiększają dopływ tlenu, a tym samym dają zastrzyk pozytywnej energii.
Pozostałe dwa z nich to:
4. Prawidłowa dieta (wegetariańska) – odżywcza, zbilansowana i przede wszystkim pyszna.

5. Pozytywne myślenie i medytacja – pomaga usuwać złe myśli i uspokaja umysł.