SIĘGANIE CAŁYM SOBĄ

Lekcja Metody Feldenkraisa / autor TOMASZ KOBOS

1. Nagranie jest dosyć długie, bo trwa jedną godzinę i 7 minut. Idealnie, jeżeli wygospodarujesz dla siebie godzinę i 15 minut, podczas których nikt nie będzie Ci przeszkadzał i nie będziesz mieć nic innego na głowie. Te kilka dodatkowych minut po lekcji przeznacz na obserwację skutków tego co działo się na podłodze. Postaraj się nie przechodzić natychmiastowo do innych aktywności. Dobrym pomysłem może być odsłuchanie tego nagrania przed pójściem spać.

2. Obserwuj swój sposób poruszania się kilka godzin po lekcji i na następny dzień. Sprawdź czy podczas wykonywania zwykłych, codziennych ruchów takich jak sięganie po coś albo witanie się z kimś, możesz usłyszec jakieś echo tej lekcji.

3. Lekcja odbywa się w pozycji leżącej na podłodze. Będziesz więc potrzebować kawałka podłogi do położenia się. Może być bezpośrednio na podłodze, na dywanie, na kocu czy na karimacie. Upewnij się, że jesteś ubrany wystarczająco ciepło. Lekcje Metody Feldenkraisa mogą powodować obniżenie tonusu mięśniowego, co czasem może skutkować tym, że w trakcie lekcji zacznie robić się zimno.

4. Znaczna część lekcji przebiega w pozycji na lewym boku. Przyda Ci się jakaś podkładka pod głową, tak żeby głowa była mniej więcej w linii kręgosłupa. Powinna być to stabilna, równa i niezbyt miękka powierzchnia (np. zwinięty koc lub zwinięty ręcznik). Jeżeli istnieją powody, dla których nie możesz leżeć komfortowo na lewym boku, to możesz wykonać lekcję na prawym boku, odwracając wszystkie instrukcje na drugą stronę.

5. Wykonuj ruchy powoli i w zakresie komfortu. Jeśli jakiś ruch powoduje ból albo zwiększa odczucie dyskomfortu, to nie kontynuuj.

6. Każdy ruch potraktuj jako rodzaj pewnego eksperymentu. Nie wykonuj ruchów mechanicznie. Pięć powtórzeń wykonanych z dużą uwagą jest warte znacznie więcej niż 50 powtórzeń na "autopilocie". Pozwalaj swojej uwadze wędrować w różne miejsca. Kultywuj ciekawość, unikaj nudy.

7. Kierunki instrukcji są w relacji do Twojego ciała. Czyli np. w górę oznacza kierunek w stronę Twojej głowy (lub nad Twoją głową). Chyba, że jest powiedziane wprost: w górę w stronę sufitu.

8. Słuchaj instrukcji i wykonuj ruchy tak jak rozumiesz. Nie przejmuj się, jeśli nie masz pewności, czy dobrze zrozumiałeś o co chodzi. Przełożenie instrukcji słownych na język swojego ciała jest częścią tej zabawy, tak samo jak i pomyłki.

9. U wielu osób lekcja może wprowadzać pewien rodzaj nierównowagi pomiędzy odczuciem prawej i lewej strony. Jest to efekt zamierzony, ale jeżeli wykonujesz tę lekcję pierwszy raz, to bezpośrednio po polecam powstrzymać się od intensywnych aktywności. Bardzo ciekawe może być powtórzenie tej lekcji kilka dni później po drugiej stronie (czyli odwracając wszystkie instrukcje). Do lekcji lub jej części możesz wracać wiele razy.

Pozdrawiam serdecznie,

Tomasz Kobos

Lekcja audio